Dobre kosmetyki do opalania – skuteczna ochrona przeciwsłoneczna

Przebywanie na słońcu może negatywnie odbić się na skórze. Wpływa na szybsze jej starzenie się i utratę kolagenu. Jest też niebezpieczne, ponieważ nieraz prowadzi do nowotworów skórnych. Dlatego tak ważna jest ochrona przeciwsłoneczna. Super kosmetyki do opalania kojarzą się głównie z letnią porą, ale słońce świeci przez cały rok, dlatego ochrona przeciwsłoneczna jest potrzebna każdego dnia. Jak wybrać dobre kosmetyki, które skutecznie uchronią przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym?

Jakie filtry przeciwsłoneczne wybrać?

Wiele kremów do opalania posiada w swoim składzie chemiczne filtry UVA i UVB. Wykazano, że przenikają one przez skórę i mają na nią negatywny wpływ. Filtry mineralne są od tego wolne. Jednak kosmetyki z naturalnymi filtrami często pozostawiają białe smugi na ciele i nieprzyjemny film. Rozwiązaniem mogą więc być kremy z mieszanymi filtrami – chemicznymi i mineralnymi. Takie kosmetyki do opalania dadzą maksymalną ochronę przeciwsłoneczną. Warto pamiętać, że należy je nakładać na czystą skórę ok 30 min. przed ekspozycją na słońce. Dodatkowo trzeba powtarzać nakładanie ochrony przeciwsłonecznej co kilka godzin oraz za każdym razem po wyjściu z wody. Bardzo ważne jest też nakładanie kremów z filtrem na twarz przed aplikacją makijażu. Tu warto zastosować najwyższą ochronę – SPV 50. Brak takiego zabezpieczenia może powodować zmarszczki i trudne do pozbycia się przebarwienia.

Dla ochrony przeciwsłonecznej u dzieci należy wybierać kosmetyki specjalnie przeznaczone dla najmłodszych. Mają one delikatniejsze składy i nie będą powodowały podrażnień skóry.

Filtry przeciwsłoneczne zawarte w olejach

Okazuje się, że do wyboru są także filtry przeciwsłoneczne zawarte w tłoczonych na zimno olejach. Ich ochrona przed słońcem nie jest wysoka. Mimo to w okresach jesienno-zimowych mogą być wystarczające. Można stosować np.:

– oliwę z oliwek;

– olej arganowy;

– olej sezamowy;

– olej kokosowy;

– olej z awokado.

Wyjątkowy jest też olej z pestek malin, którego ochrona przeciwsłoneczna sięga aż 30-50 SPV. Takie oleje dobrze kupować w sklepach ekologicznych, ponieważ pochodzą wtedy ze sprawdzonego źródła. Można także poszukać kosmetyków posiadających te oleje w składzie.